Lazdijų rajono meras A. Margelis: Vyriausybei mūsų moterys nerūpi, ieškosim sprendimų patys

Užvakar Sveikatos apsaugos ministerijoje sprendžiant klausimą dėl Lazdijų ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus išlikimo, valdininkai neatsižvelgė nei į rajono žmonių poreikius, nei į Lazdijų rajono savivaldybės vadovų išdėstytus argumentus. „Jei meras, savivaldybės taryba ir sveikatos komitetas labai nori išlaikyti Akušerijos-ginekologijos skyrių (o tai reiškia – teikti rajono moterims kokybiškas ir prieinamas paslaugas), tegu paslaugas apmoka savivaldybė“, ‒ tokį pasiūlymą tėškė sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė,  tarsi nusimesdama atsakomybę už Lazdijų rajono ir net aplinkinių regionų gimdyvėms reikalingų paslaugų teikimą.

Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis teigia, kad ir toliau dės visas įmanomas pastangas dėl Lazdijų ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus išsaugojimo, tačiau pripažįsta, kad išlaikyti skyrių ant savivaldybės pečių be Vilniaus teritorinės ligonių kasos prisidėjimo gali būti finansiškai neįmanoma. „Kursim fondą, kviesim žmones aukoti po eurą, kas kiek gali. Jei Vyriausybei mūsų moterys nerūpi, ieškosim sprendimų patys“, ‒ apie galimus sprendimo būdus kalbėjo meras A. Margelis.

„Nesuprantama, kodėl Vyriausybėje vykdoma tokia nepalanki regionų politika. Teoriškai, koks skirtumas, kuriai ligoninei mokėti pinigus – juk mokama už faktą – suteiktą paslaugą“, ‒ Sveikatos apsaugos ministerijos užmojais stebisi Lazdijų ligoninės vadovas Vitas Šimkonis.

Stebina ir Vyriausybės nutarime deklaruojami „limitai“: 300 gimdymų per metus – įvardijamas kaip būtinas kriterijus. Tačiau, pasak mero A. Margelio, toks nutarimas seniausiai turėjo būti pakeistas, nes tiek regionuose, tiek visoje Lietuvoje smarkiai sumažėjęs gyventojų skaičius. Nutarime taip pat nurodyta, jog atstumas iki kitos gydymo įstaigos turi būti ne didesnis negu 50 kilometrų. Toks skaičiavimas absoliučiai nepagrįstas, nes skaičiuojama tik „dėl vaizdo“ – nuo ligoninės kiemo, o ne imamas realus atstumas nuo gimdyvių namų rajono pakraščiuose, kur atstumas iki Alytaus ligoninės gali siekti net iki 80 kilometrų. „Visiškai negalvojama apie ekstrinius atvejus, kai pagalbos reikės čia ir dabar, o ne už valandos laiko kelio. Negalvojama ir apie socialinę rajono žmonių padėtį, kur šeimos neturi nei automobilių, nei finansinių galimybių vykti į kitą miestą. Gimdyti į Alytų nuveš greitoji, o kaip moteriai iš ten su naujagimiu grįžti? Autobusu?” ‒ retoriškai klausia meras, pridurdamas, kad vežant gimdyves į kitą rajoną išauga Vilniaus TLK išlaidos transportavimui.

Vilniaus TLK išdėstyti motyvai, kodėl reikia uždaryti Lazdijų ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyrių, esą teikiant „tik kelias paslaugas per mėnesį“ gydytojai neturi reikiamos kvalifikacijos, neatitinka realybės, nes ligoninėje dirbantys specialistai atvyksta iš didžiųjų Lietuvos ligoninių, kur sėkmingai dirba ir kaupia reikalingą patirtį. Gimdymų skaičius Lazdijų ligoninėje taip pat didėja: 2015 m. buvo 183 gimdymai, o tai yra 23 daugiau negu 2014 metais. Čia dirba itin aukštos kvalifikacijos gydytojai ir kitas personalas. Ligoninės pastatas renovuotas, įsigyta moderni technika, leidžianti suteikti gimdyvėms visokeriopą pagalbą.

Lazdijuose gimdyvėms sudarytos jaukios namų sąlygos, įrengtos vienvietės palatos su nemokama vieta vyrui. Medicinos personalas rūpestingai prižiūri kiekvieną gimdyvę, moko, kaip teisingai pamaitinti kūdikį, nuolat seka tiek naujagimio, tiek gimdyvės sveikatą. Panaikinus dar vieną regiono Akušerijos skyrių, dar didesnis krūvis teks Alytaus ligoninei. Kyla pagrįstų abejonių, kokią priežiūrą gaus moterys konvejerio principu dirbančiame Akušerijos skyriuje.

Sveikatos apsaugos ministerija pamiršta kitą moterims gyvybiškai svarbų dalyką – Vilniaus TLK nutraukus apmokėjimą Lazdijų ligoninės akušerijos-ginekologijos skyriui, grėsmė negauti paslaugų kyla ne tik gimdyvėms, bet ir ginekologinių susirgimų turinčioms moterims. Praėjusiais metais skyriuje buvo atlikta 140 operacijų, iš jų apie 30 – skubios, kuomet buvo kilusi grėsmė moterų gyvybei, 151 moteris gulėjo su nėštumo patologijomis esant gresiančiam persileidimui. Iš viso Akušerijos-ginekologijos skyriuje praėjusiais metais gydytos net 367 moterys.

Panaikinus Akušerijos-ginekologijos skyrių Lazdijų bei aplinkinių rajonų moterys praras galimybę gauti geriausiais atsiliepimais vertinamą skubią ir kvalifikuotą pagalbą.

Dėl Akušerijos-ginekologijos skyriaus išsaugojimo buvo kreiptasi į Premjerą ir Seimo narę K. Miškinienę, tačiau pagalbos kol kas nebuvo sulaukta.

VIETA JŪSŲ KOMENTARUI

Komentarų tikrinimas įjungtas. Po kiek laiko jūsų komentarai bus apublikuoti.